BILGE NATHAN (NATHAN DER WEISE)

Bilge Nathan" (Nathan der Weise) isimli eseri, Haçlı Seferleri dönemini ele alarak, Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Museviliğin barış içinde bir toplumda yaşayabileceği tezini işliyor. Nathan bir Musevi ve ticaretle meşgul. Ailesi katledilmiş. Onun için Hıristiyan bir kız olan Recha"yı evlat edinmiş. Nathan bir seyahat dönüşü evlatlığı Recha"nın yangından kıl payı kurtulduğunu, kurtaranın da Hıristiyan Leu von Filnek olduğunu öğreniyor. Daha sonra Filnek, Recha ile evlenmek istiyor; fakat Nathan, Filnek"in doğru bir insan olmadığını düşündüğü için buna karşı çıkıyor. Filnek, Recha"nın aslında bir Hıristiyan olduğunu öğrenince durumu Kudüs patriğine bildiriyor. Sultan Salahaddin Eyyübi, Nathan ile görüşürken kendisine "Müslümanlık, Hristiyanlık ve Musevilik ile ilgili düşüncelerini söyler misin?" diye soruyor. Nathan, Sultan Salahaddin"in adil ve merhametli bir hükümdar olduğunu biliyor; ama "Eğer en doğru Museviliktir dersem, belki bana kızar. Eğer en doğru din Müslümanlıktır dersem, "Öyleyse niçin Müslüman olmuyorsun?" diye sorar" düşünce ve endişesiyle, "Sultanım bu meseleyi bir yüzük hikayesiyle anlatmak istiyorum. Bir kralda opal taşından yapılmış bir yüzük varmış. Bu yüzük kimde bulunursa, insanı çok saygın hale getirirmiş. Yüzük de nesilden nesile hep en çok sevilen oğula veriliyormuş. Halbuki bu kralın üç oğlu varmış. Üçünü de seviyormuş. Onun için aynı taştan iki yüzük daha yaptırmış ve hepsine de birer tane vermiş. Daha sonra bu üç oğul bir hâkime giderek, hakiki yüzüğü tespit etmesini istemişler. Hakim ise onlara "Bunun ispatı sizin elinizde. En iyi, en güzel davranışı hanginiz sergilerseniz işte onun gerçek yüzüğe sahip olduğu ortaya çıkar" demiş" diyor. Böylece Nathan, Sultan Salahaddin"e ustaca bir cevap veriyor. Oyunun ünlü yazarı Lessing de bununla en güzel mesajını aktarmış oluyor. 
"Gotthold Ephraim Lessing, yaşadığı zamandaki İslam"a karşı olan menfi hava ve akımlara kapılmadı. İbrahim Peygamber"in torunları olan Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed peygamberlerin getirdikleri dinlere karşı peşin hükümsüz bakmaya çalıştı. Bugün Lessing"in bu rolü vurgulanmalıdır. Mesela Hz. İsa, Hıristiyanlara "Düşmanını bile sev" diyor. Bunu uygulamayan nasıl Hıristiyan olur? Musevilere birçok peygamber gelmiş. Eğer onları örnek almıyorlarsa nasıl Musevi olabilirler? Hz. Muhammed"in dininde akıl ile bağdaşmayan bir şey var mı? Acaba Müslümanlar bunlara uygun davranıyorlar mı? Günümüz Avrupa"sında İslamiyet kadar kötü tanıtılan başka bir dünya dini yoktur. Bu, kültürel bir skandaldır. Hinduizm ve Budizm gibi dinler, barışçı olmak ve Uzakdoğu hikmeti ile bağdaştırılırken İslamiyet mevzubahis olunca hemen terör, şiddet ve hoşgörüsüzlük vurgulanıyor. Neticede de iç ve dış politikada herkese tesir eden bir "düşman İslam imajı" ortaya çıkıyor. Bu açıdan, Lessing gibi şair ve yazarlarımızın bu bakışı günümüze taşınarak kolektif Alman hafızası böylece güçlendirilmelidir. Lessing"in üç İbrahimi dinin bir arada yaşaması ile ilgili görüşleri bugün de aktüalitesini kaybetmemiştir. 1997 yılında Los Angeles"te Hz. Muhammed"in doğum gününü kutlayan bir Müslüman cemaat "Nathan der Weise" piyesini oynatmıştır. Mühim olan Kur"an"da belirtilen "hayırda yarışın" prensibine göre güzel ve iyi davranışlar sergilemede her din mensubunun yarışmasıdır."

Insallah bu yaziyi okuyan her kisi, bi an olsa da düsünür.. ne yapmali ki bu "hayirda yarisa" nasil katilabilir. Ben hayir icin yarisiyormuyum. "Bugün Allah icin Ne yaptin?" sorusunu taniyoruz, ama bugün Islamin negatif imajini degistirmek icin, NE YAPDIN?

 

Bu eseri okumanizi tercih ediyorum, okuyanlarin okumak isteyenlerin... aslinda herkezin yorumunu merak ediyorum. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !